Aktualności
- 2024-10-14 KONFERENCJA: "PACJENT przede wszystkim" - już jutro! Zapraszamy do udziału w konferencji: PACJENT PRZEDE WSZYSTKIM, która odbędzie się 15 października 2024 r. w Centrum Prasowym Foksal (ul. Foksal 3/5). czytaj dalej »
- 2024-10-07 List otwarty: Czego brakuje w leczeniu raka gruczołu krokowego Rak gruczołu krokowego jest najczęściej rozpoznawanym w Polsce nowotworem złośliwym u mężczyzn. Zajmuje też niechlubne drugie miejsce wśród zgonów z powodu chorób nowotworowych u mężczyzn. Ostatnie lata przyniosły duże zmiany, jeśli chodzi o nowe możliwości diagnostyczne i lecznicze, także u chorych z zaawansowaną chorobą. Niestety, pacjenci z mutacjami w genach BRCA1, BRCA2 wciąż czekają na optymalne leczenie. czytaj dalej »
- 2024-08-20 List otwarty: Czego brakuje w leczeniu chorych na szpiczaka plazmocytowego W leczeniu chorych na szpiczaka plazmocytowego (dawniej mnogiego) są dostępne coraz skuteczniejsze leki, które pozwalają uzyskać dobre wyniki. Warunkiem jest jednak wczesne zdiagnozowanie, szybkie podjęcie leczenia oraz możliwość stosowania najbardziej skutecznych opcji terapii na każdym etapie. Najbardziej niezaspokojoną potrzebą chorych na szpiczaka plazmocytowego oraz dużym wyzwaniem jest też dobór leczenia dla chorych po trzecim i kolejnych nawrotach, którzy mają oporność na wcześniej stosowane leki zarówno immunomodulujące, jak na przeciwciała anty CD38 oraz inhibitory proteasomów. Często są to nadal osoby w dobrym stanie ogólnym, dla których w Polsce dziś nie ma dostępnej skutecznej opcji terapeutycznej. czytaj dalej »
- 2024-07-18 Spotkanie Prezes PKPO Elżbiety Markowskiej z Ministrą Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Agnieszką Dziemianowicz-Bąk Elżbieta Markowska, spotkała się dzisiaj w Częstochowie, w Częstochowskie Centrum Aktywności Seniorów z Panią Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Agnieszką Dziemianowicz-Bąk oraz Prezydentem Miasta Częstochowa Panem Krzysztofem Matyjaszczykiem. czytaj dalej »
- 2024-07-01 RAZEM MOŻEMY LEPIEJ POMÓC PACJENTOM - rozmowa z Elżbietą Markowską, prezes Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych Kilka dni temu została Pani wybrana na stanowisko Prezesa Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych, która od lat jest głosem wielu środowisk pacjentów onkologicznych, prowadzi szereg kampanii, jak „Pacjent Wykluczony” czy „PrzeŻYJMY to jeszcze raz”, aktywnie uczestniczy w rozmowach z decydentami na temat ważnych zmian w polskiej onkologii, jak Narodowa Strategia Onkologiczna, Krajowa Sieć Onkologiczna. Bez działań Koalicji na pewno wiele rzeczy nie zadziałoby się w polskiej onkologii. Chciałoby się zapytać: co dalej po zmianie na stanowisku Prezesa? czytaj dalej »
- 2024-06-19 Zmiany we władzach Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych Rada Fundacji informuje, że z powodu zaistnienia określonego w Statucie warunku ustania członkostwa w Zarządzie z funkcji Prezesa Zarządu Fundacji Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych została odwołana z dniem 15.06.2024 r. Pani Krystyna Wechmann, a wszelkie czynności prawne wynikające z powyższego były przeprowadzone zgodnie z zapisami Statutu . czytaj dalej »
- 2024-03-28 JAK RADZIĆ SOBIE Z NAWROTEM LUB KOLEJNĄ DIAGNOZĄ BY UTRZYMAĆ JAKOŚĆ ŻYCIA? Zapraszamy do lektury najnowszego wydania naszego czasopisma Głos Pacjenta Onkologicznego (numer 1/24). czytaj dalej »
- 2024-03-21 12. Forum Pacjentów Onkologicznych - relacja z briefingu 12. Forum Pacjentów Onkologicznych Fundacji Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych, jedno z najważniejszych cyklicznych wydarzeń organizowanych przez i dla pacjentów onkologicznych w Polsce rozpoczęło się dzisiaj krótkim briefingiem. - Chcemy pokazać, że dobre życie z rakiem jest możliwe, nawet jeśli jest to drugi nowotwór - mówiła Krystyna Wechmann, prezes Fundacji PKPO. - Bo jako pacjenci wiemy, że choroba, choć wiele odbiera, to również może być nowym początkiem. czytaj dalej »
- 2024-03-15 12. FORUM PACJENTÓW ONKOLOGICZNYCH Z radością zapraszamy na nadchodzące 12. Forum Pacjentów Onkologicznych, jedno z najważniejszych wydarzeń cyklicznych w dziedzinie onkologii. Tegoroczne Forum, które odbędzie się 21 marca 2024 roku, będzie miało wyjątkowy charakter, koncentrując się na kampanii "PrzeŻYJMY to jeszcze raz". czytaj dalej »
- 2024-01-25 I edycja raportu Fundacji Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych pt. „Wykluczenia z perspektywy pacjenta” Realizując przez ostatnie dziesięć lat kampanię społeczną pt. Pacjent Wykluczony mieliśmy szansę wspierać polskich pacjentów onkologicznych, pomagać im odnaleźć się w systemie ochrony zdrowia. Pozwalało to obserwować, jakie zachodzą zmiany w opiece nad pacjentem. Procedury i terapie, o których jeszcze nie tak dawno marzyliśmy, dzisiaj są standardem. Medycyna zrobiła ogromny krok naprzód, czas diagnostyki znacznie się skrócił, a dzisiejszy dostęp do leków zwiększa szansę na skuteczne leczenie. Niestety, zgodnie z danymi z przeprowadzonej przez nas ankiety, połowa pacjentów onkologicznych wciąż czuje, że system nie w pełni zaspokaja ich potrzeby i nadzieje. Rodzi się w nich poczucie wykluczenia i beznadziejności sytuacji, któremu towarzyszy niejednokrotnie bezsilność. czytaj dalej »
- 2024-01-03 Głos Pacjenta Onkologicznego 4/2023 Zapraszamy do lektury najnowszego wydania naszego czasopisma (numer 4/23). Odkryj fascynujące tematy poruszane w niniejszym numerze, obejmujące pojęcie wykluczenia, aspekty wielochorobowości, kompleksowość leczenia oraz ewolucję w opiece nad pacjentami cierpiącymi na raka żołądka, jelita grubego, dróg żółciowych, pęcherza moczowego i prostaty. Dowiedz się więcej o zmianach w podejściu do leczenia, zaspokojeniu bieżących i przyszłych potrzeb pacjentów oraz innowacyjnych metodach prewencji. W najnowszym wydaniu poruszamy także tematykę szczepień przeciwko wirusom onkogennym, grypie czy RSV. To wszystko i wiele więcej czeka na Ciebie. Zachęcamy do zagłębienia się w treść naszego najnowszego numeru! czytaj dalej »